Kiedy mówimy o bezpieczeństwie komputerowym, mamy na myśli zestaw środków, które musimy podjąć, aby zapewnić bezpieczne przeglądanie internetu i w ten sposób uniknąć zagrożeń, które mogą wpłynąć i zainfekować nasz komputer lub urządzenia mobilne.

Masowe korzystanie z poczty elektronicznej, portali społecznościowych, handlu elektronicznego, pobieranie aplikacji mobilnych, gier online czy komunikatorów internetowych spowodowało wzrost zagrożeń internetowych i konieczność zachowania większej niż kiedykolwiek czujności w zakresie bezpieczeństwa naszych komputerów, aby móc w pełni wykorzystać potencjał nowych technologii, zachowując przy tym spokój ducha.

Uchronienie się przed nimi zależy w dużej mierze od odpowiedzialnego korzystania z internetu przez internautów. Chroń się przed tymi zagrożeniami bezpieczeństwa komputerowego i pamiętaj, że jeśli cierpisz z ich powodu, jesteś ofiarą przestępstwa komputerowego, które możesz zgłosić.

1. Wirusy

Wszyscy wiemy, o czym mówimy, gdy wspominamy termin wirus komputerowy. Mamy tu na myśli złośliwe oprogramowanie, które instaluje się i infekuje nasz komputer lub urządzenie mobilne, a następnie może rozprzestrzeniać się na inne. Złośliwe oprogramowanie jest nadal bardzo obecne w internecie, gdzie codziennie ogłaszane są nowe alerty o wirusach.

Spam

Spam przychodzący do Twojej skrzynki pocztowej zazwyczaj zawiera złośliwy plik (malware), który po uruchomieniu aktywuje konia trojańskiego, który może przejąć lub uszkodzić Twój komputer. Główne niebezpieczeństwo związane ze spamem polega na tym, że jest on kopiowany i rozprzestrzenia się na całą Twoją książkę adresową.

Phishing

Definicja phishingu jest ściśle związana z bankowością internetową i systemami płatności internetowych. Phishing stał się jednym z głównych zagrożeń dla bezpieczeństwa komputerowego milionów osób i podmiotów. To cyber zagrożenie podszywa się pod tożsamość podmiotu lub firmy w celu uzyskania danych osobowych użytkownika (haseł lub danych dostępu do bankowości) w sposób nieuczciwy.

Ransomware

Niewątpliwie jest to jedno z najbardziej niepokojących zagrożeń dla bezpieczeństwa komputerowego w dzisiejszych czasach. Definicja ransomware ma związek z terminami ransom i ware, odnoszącymi się do oprogramowania i odnosi się do złośliwego oprogramowania, które działa na komputerze i szyfruje dostęp do plików, żądając okupu za ich uwolnienie.