Sieci VPN przetwarzają wiele wrażliwych informacji, dlatego ważne jest, aby posiadały one ścisłą politykę prywatności i profesjonalne zabezpieczenia. Niektórym nie można ufać. Upewnij się, że wybierzesz niezawodny i bezpieczny VPN. Najbardziej zaufane VPN oferują szeroki zakres funkcji ochrony prywatności. Oto najważniejsze kryteria jakie powinny spełniać.

Brak polityki gromadzenia danych (brak logów).

VPN z rygorystyczną polityką zakazu logowania nie będzie rejestrować danych dotyczących przeglądania. A jeśli te dane nie zostaną zebrane, Twój VPN nie będzie w stanie udostępnić ich rządowym agencjom masowego nadzoru! Nawet jeśli te agencje o to poproszą. Oznacza to również, że jeśli Twój VPN napotka problem, hakerzy nie będą mogli zobaczyć Twoich informacji z Twojego serwera VPN.

Ochrona przed wyciekami DNS.

Za każdym razem, gdy wchodzisz na stronę internetową, Twój komputer wysyła do serwera DNS prośbę o identyfikację adresu IP danej strony. Ogólnie rzecz biorąc, żądanie to jest przekazywane do dostawcy usług internetowych serwera DNS, który z kolei przekazuje dane nawigacyjne do własnego dostawcy usług internetowych. Kiedy jesteś podłączony do sieci VPN, te żądania DNS są przekierowywane do serwerów DNS twojego VPN. Czasami jednak urządzenie może przekazać te żądania do dostawcy usług internetowych bez uprzedniego powiadomienia użytkownika. System ochrony przed wyciekami DNS po prostu temu zapobiega.

IPv6 Ochrona przed wyciekami.

Chociaż adresy IPv6 są teraz dostępne, prawie wszystkie VPN nadal używają adresów IPv4. A to otwiera drzwi do poważnych problemów z bezpieczeństwem. Jeśli Twój dostawca usług internetowych obsługuje IPv6 i próbujesz uzyskać dostęp do witryny, która obsługuje również IPv6, dane wysyłane do tej witryny nie zostaną przekierowane do Twojego VPN, ale bezpośrednio do Twojego dostawcy usług internetowych. Twoja aktywność online zostanie więc natychmiast ujawniona dostawcy usług internetowych, a strona, do której próbujesz uzyskać dostęp, będzie bezpośrednio identyfikować Twoją prawdziwą lokalizację geograficzną. Najbardziej niezawodne sieci VPN wyłączają przepływ danych IPv6 w celu ochrony przed tego typu wyciekami. Nadal będziesz mógł uzyskać dostęp do witryn z obsługą protokołu IPv6-, używając adresu IPv4.

Ochrona przed wyciekami WebRTC.

Popularne przeglądarki, takie jak Chrome, Firefox, Safari, Internet Explorer i Opera, wykorzystują do komunikacji technologię WebRTC. A żeby to zrobić, muszą znać swój prawdziwy adres IP. Techniki stosowane przez te przeglądarki są znacznie bardziej zaawansowane niż te stosowane przez takie strony jak Netflix. Utrudnia to ukrycie przed nimi swojego adresu IP. Osoby trzecie mogą również korzystać z WebRTC w celu ustalenia prawdziwego adresu IP i położenia geograficznego użytkownika. Niezawodna sieć VPN wyłączy WebRTC i ukryje Twój adres IP, aby zapobiec tego typu wyciekom.

Czy są jakieś wady używania VPN?

Korzyści z VPN więcej niż przewyższają potencjalne wady. Istnieją jednak pewne wady, które należy rozważyć.

Twoja prędkość połączenia zostanie nieco zmniejszona.

Z punktu A do punktu B potrzeba czasu, aby uzyskać dane. A kiedy jesteś podłączony do sieci VPN, dane te muszą być wysłane jeszcze dalej, aby dotrzeć do serwerów VPN. Szyfrowanie i odszyfrowywanie trwa również kilka dodatkowych sekund. Więc to normalne, że twoje połączenie jest nieco wolniejsze. Najmniej niezawodne VPN-y mogą mieć dostęp do Twoich danych przeglądania.
Jeśli użytkownik korzysta z usług mniej renomowanego dostawcy, nie ma możliwości sprawdzenia, czy jego dane dotyczące przeglądania nie są dostępne dla jego VPN lub nawet udostępnione osobom trzecim. Jeśli dostawca VPN ma siedzibę w jednym z krajów należących do sojuszu 5/9/14 „Eyes”, będzie nawet zmuszony podzielić się tymi informacjami z rządem kraju, w którym znajduje się jego siedziba.
Aby się przed tym uchronić, możesz zdecydować się na wysoce renomowaną sieć VPN, która stosuje ścisłą politykę niezbierania danych i używa serwerów opartych na pamięci RAM. Serwery oparte na pamięci RAM usuwają zgromadzone dane za każdym razem, gdy są włączane. W ten sposób Twój VPN nie będzie miał żadnych informacji do udostępnienia, nawet jeśli jest to wymagane.

Niektóre strony internetowe blokują użytkowników VPN.

Po zalogowaniu niektóre strony takie jak Netflix porównują Twój adres IP z listą adresów IP należących do zidentyfikowanych serwerów VPN. Jeśli Twój adres IP jest zgodny z adresem na liście, zostaniesz automatycznie zablokowany. Można to obejść, łącząc się z innym serwerem w tym samym regionie.
PayPal i niektóre inne usługi bankowości internetowej mogą wysyłać Ci powiadomienie o błędzie bezpieczeństwa konta, jeśli łączysz się z określonego adresu spoza kraju.
W takim przypadku usługi te mogą tymczasowo odmówić dostępu do Twojego konta zgodnie z ich protokołem bezpieczeństwa online. Te środki bezpieczeństwa zostały wprowadzone w celu uniemożliwienia oszustom z całego świata dostępu do Twojego konta.

Nie martw się. Twoje konto nie zostanie zablokowane na zawsze. Ale może być konieczne skontaktowanie się z bankiem w celu rozwiązania problemu. Możesz jednak uniknąć tej niedogodności, logując się na swoje konto bankowe podczas korzystania z serwera znajdującego się w Twoim własnym kraju.