Jednym z najważniejszych elementów podczas surfowania po internecie jest zachowanie bezpieczeństwa. Odwiedzanie ulubionych stron internetowych lub obecność na portalach społecznościowych to rutynowe czynności, w których nie należy zaniedbywać tak podstawowego elementu jak ochrona w sieci.

1. Adresy URL z literą „s” i kłódką

Jeśli zamierzają Państwo dokonać zakupu lub zapłacić za coś, adres strony internetowej musi zaczynać się od „https://”. Kod ten poświadcza, że jest to strona, która spełnia ustalone standardy bezpieczeństwa.

Innym kluczem do sprawdzenia, czy odwiedzana przez Ciebie strona jest bezpieczna jest ikona kłódki, która pojawia się po lewej stronie paska adresu przeglądarki.

2. Sprawdź certyfikat bezpieczeństwa i politykę prywatności

Poszukaj polityki prywatności na dole strony, przeskanuj sekcję kontaktową i sprawdź adres, sprawdź czy certyfikat bezpieczeństwa jest prawdziwa, używając swojego programu antywirusowego i zamknij stronę, gdy tylko zauważysz, że okna zaczęły się pojawiać bez Twojej zgody lub że pobrałeś plik bez wyraźnego żądania.Te proste czynności pomogą Ci sprawdzić, czy odwiedzana przez Ciebie strona jest bezpieczna.

Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. Co możemy zrobić aby zminimalizować ryzyko?

3. Weryfikacja bezpieczeństwa w płatnościach jako nawyk

Podczas dokonywania płatności online za pomocą karty kredytowej, sklepy internetowe zazwyczaj korzystają z bramki płatniczej banku, co zazwyczaj wiąże się z wysłaniem SMS-a na Twój telefon komórkowy z kodem zabezpieczającym w celu potwierdzenia transakcji zakupu.

W innych przypadkach możliwe jest dokonanie płatności za pośrednictwem firmy pośredniczącej, takiej jak Paypal lub innych systemów. W tym przypadku ważne jest, aby sprawdzić czy dana sekcja należy do strony danej firmy i czy oferuje ona wszystkie gwarancje.Aby wzmocnić bezpieczeństwo płatności online, jedną z coraz częściej stosowanych metod jest weryfikacja dwuetapowa. Polega ona na użyciu drugiego kodu zabezpieczającego, który zazwyczaj wysyłany jest SMS-em i zwiększa bezpieczeństwo naszych danych i informacji osobistych. Czy wiesz jak aktywować weryfikację dwuetapową na swoim koncie Google?

4. Twoje urządzenia powinny być z zainstalowanym antywirusem i zaktualizowane

Na każdym z nich należy używać programu antywirusowego, a przede wszystkim co tydzień przeprowadzać skanowanie w celu wykrycia wszelkich anomalii. W ten sposób zapobiegniesz problemom i zadbasz o bezpieczeństwo swoich danych.Nie zapomnij automatycznie zaznaczyć opcji aktualizacji programu antywirusowego, aby zawsze oferował on najlepszą możliwą skuteczność.

5. Sprawdź nadawcę

Wiele razy otrzymasz e-mail z prośbą o informacje, a nawet z informacją, że upublicznią niektóre prywatne informacje o Tobie. Wystarczy przeczytać, kto wysyła wiadomość i poszukać w internecie, aby sprawdzić czy taka sytuacja miała miejsce w przeszłości. Najlepszą radą do jest zawsze wyrzucić te podejrzane e-maile prosto do kosza.

6. Skonfiguruj zabezpieczenia routera

Podobnie jak w przypadku haseł, należy regularnie zmieniać dane logowania do routera, aby uniemożliwić dostęp osobom postronnym.