„Bezpieczeństwo cyfrowe stało się priorytetem w coraz bardziej zdigitalizowanym świecie. Zagrożenia, które czyhają na osoby korzystające z internetu sprawiają, że konieczne jest podjęcie skrajnych środków ostrożności, aby nie stać się ofiarą cyberprzestępczości. A jeśli mimo podjęcia wszystkich niezbędnych środków dojdzie do cyberataku, ważne jest, abyś wiedział jak postępować.

Oto co powinieneś zrobić w przypadku takiego zdarzenia.

Włączanie komputera lub telefonu komórkowego, odwiedzanie ulubionych stron internetowych, sprawdzanie sieci społecznościowych i poczty elektronicznej to czynności, które wykonujesz niezliczoną ilość razy każdego dnia. Są one tak proste i nawykowe, że stanowią już część twojego codziennego życia. Do tego stopnia, że zapomina się o potencjalnych zagrożeniach jakie mogą one stwarzać. Zawsze pamiętaj, że cyberprzestępcy czekają na moment w którym opuścisz gardę, aby to wykorzystać. To właśnie wtedy będą próbowali zwabić cię do oszustwa komputerowego, ukraść twoją tożsamość, skierować cię na strony phishingowe lub wykraść twoje hasła bankowe.

A to nie są jedyne przestępstwa, które mają miejsce w internecie: są też oszustwa przy sprzedaży towarów używanych, cyberprzemoc oraz obelgi i groźby, które padają głównie za pośrednictwem sieci społecznościowych. Jeśli chcesz chronić siebie i swoją rodzinę przed tymi zagrożeniami, możesz już dziś podjąć te środki ostrożności, a ryzyko zostanie drastycznie zmniejszone!

Ogranicz w jak największym stopniu informacje osobiste, którymi dzielisz się na portalach społecznościowych, takie jak numer telefonu, adres zamieszkania, numer rejestracyjny pojazdu lub dane, które mogłyby naruszyć twoją prywatność.

Dziel się swoimi znajomościami w mediach społecznościowych tylko z ludźmi, których naprawdę znasz. Nigdy nie wiesz czy osoba wysyłająca do ciebie zapytanie nie jest po prostu fałszywym profilem, próbującym uzyskać dostęp do twoich prywatnych informacji.

Sprawdź prywatność swoich postów, aby mogli je zobaczyć tylko ci, którym chcesz je pokazać.

Zachowaj środki ostrożności podczas łączenia się z internetem za pośrednictwem publicznej sieci WiFi.

Uważaj na e-maile, które rzekomo są wysyłane przez twój bank, ale przekierowują cię na stronę internetową z prośbą o podanie hasła.

Unikaj dostępu do poczty elektronicznej lub sieci społecznościowych z urządzeń, które nie należą do ciebie.

Zainstaluj na swoich urządzeniach program antywirusowy i na bieżąco go aktualizuj.

Nie udostępniaj zdjęć nieletnich, logo miejsca pracy lub miejsc, w których często bywasz.

Nie instaluj złośliwych programów lub aplikacji, których producent nie jest znany, lub którym nie ufasz tak bardzo, jak powinieneś.

Wybieraj hasła, które nie są łatwe do odgadnięcia, łączące duże i małe litery, cyfry i symbole.”